artykuł

Jak dobrać odpowiedni stelaż ?

Jak wybrać odpowiedni stelaż do materaca?

Stelaż z materacem stanowią dwie integralne części naszego łóżka od, których zależy jak dobrze się wyśpimy. Nawet najpiękniejsze łóżko bez odpowiednio dobranego stelaża i materaca nie da nam gwarancji zdrowego i spokojnego snu.

Dobór odpowiedniego stelaża umożliwia nam maksymalne wykorzystanie wszystkich walorów materaca oraz w znacznej mierze wydłuża jego żywotność.

Producenci materacy, wymagają od nas prawidłowego użytkowania swojego towaru a jedną z najistotniejszych rzeczy, która brana jest pod uwagę w przypadku ewentualnych reklamacji jest właśnie ocena właściwego doboru stelaża. Nieprawidłowe podłoże dla naszego materaca to często utrata gwarancji, która w dzisiejszych czasach może obejmować okres nawet 15 lat od daty zakupu.

Połączenie idealnie dopasowanego materaca wraz ze stelażem sprawi, że obudzisz się rano w pełni zrelaksowany i gotowy do nowych wyzwań.

Dobrej jakości stelaż jest kluczem do prawidłowej pozycji ciała w trakcie snu, ciągłego przepływu powietrza, eliminacji wilgoci i długiego cyklu życia materaca. Stelaże z płyty drewnopochodnej lub metalowej siatki już dawno przestały spełniać współczesne standardy, ponieważ nie zapewniają dobrej przewiewności materaca i ergonomicznej pozycji ciała. Najlepszą opcją są elastyczne stelaże złączone z drewnianą ramą, która może być zamontowana na każdym łóżku.

Stelaż to inwestycja na wiele, wiele lat. W przeciwieństwie do materacy, stelaż może nam służyć nawet przez całe życie. Przed planowanym zakupem warto więc zwrócić uwagę na dodatkowe elementy wyposażenia, które będziemy mogli wykorzystywać w przyszłości.

Jakie cechy powinien posiadać dobry stelaż do materaca?

Dobry stelaż do materaca powinien oferować wygodę, elastyczność i ergonomiczną pozycję w trakcie snu.

 • Stelaż musi umożliwiać ciągły przepływ powietrza przez materac i odprowadzenie wilgoci na zewnątrz. Właściwości te przedłużają cykl życia materaca.
 • Najlepsze stelaże zbudowane są z elastycznych, drewnianych listew, które zapewniają równomierną dystrybucję ciężaru umożliwiając optymalną pozycję ciała w trakcie snu. Przykładem takiego stelaża firmy Drewmill są modele Premium i Duo Premium
 • Niektóre ze stelaży mają możliwość regulacji twardości w odcinku lędźwiowym i pozwalają na uniesienie oparcia głowy i stóp.

Przed zakupem zastanów się, czego potrzebujesz, aby dobrze spać. Pomogą Ci w tym następujące pytania:

 • W jakim jesteś wieku? Im starszy jesteś, tym potrzebujesz mocniejszego podparcia w odcinku lędźwiowym.
 • Czy często puchną Ci stopy? Jeśli tak, wybierz stelaż umożliwiający regulację pozycji stóp.
 • Czy lubisz czytać lub jeść śniadanie w łóżku? Wybierz materac z regulacją oparcia głowy. Tak samo, jeśli ze stelaża będzie korzystała osoba chora, która większość czasu spędza w łóżku.
 • Czy potrzebujesz materaca z regulacją dopasowującego się do specyficznych potrzeb ciała? Zdecyduj się na materac z regulacją okolic głowy i stóp z różnymi akcesoriami, które wykorzystują optymalne właściwości ergonomiczne stelaża.
 • Czy chciałbyś mieć możliwość przewożenia materaca w samochodzie osobowym? Jeśli tak, zakup składany stelaż, który z łatwością zmieści się w bagażniku.

Rozmiary stelaży. Jak sprawdzić, czy stelaż będzie pasował do łóżka.

Stelaże DREWMILL dostępne są we wszystkich standardowych i niestandardowych rozmiarach. Należy wspomnieć, że właściwe rozmiary stelaży mogą się lekko różnić od podanych. Wszystkie elastyczne stelaże firmy Drewmill zostały wykonane zgodnie z rozmiarami ram łóżka z tolerancją w dół, aby można je było z łatwością zamontować na ramach istniejących na rynku.

Oznacza to, że szerokość stelaży jest zwykle krótsza o 1 cm (po 0,5 cm z każdej strony), a długość krótsza o 4 cm (po 2 cm z każdej strony – od strony głowy i stóp) w porównaniu do podanych standardowych rozmiarów (realnych).

Co zapewnia nam prawidłowo dobrany stelaż:

 • prawidłowa wentylacja materaca dzięki przerwom pomiędzy listwami uzyskujemy prawidłową cyrkulacje powietrza „materac oddycha”;
 • ochrona przed odkształceniem się materaca – cały ciężar ciała przenosi się z materaca na elastyczne listwy, co chroni go przed ewentualnymi odkształceniami;
 • zachowuje właściwy kształt kręgosłupa – listwy w górnych rzędach są „strefowe” co oznacza, że nie tworzą się wzdłuż stelaża strefy o różnych twardościach podparcia. Dzięki temu nasze ciało zawsze znajduje się w odpowiednim położeniu w płaszczyźnie do kręgosłupa.

Z czego wykonywane są stelaże:

Stelaże Drewmill wykonane są ze specjalnych lekko wygiętych i połączonych klejem drewnianych listewek. Najczęściej do ich produkcji wykorzystywane jest drewno bukowe lub brzozowe.

Najtańsze stelaże do łóżek wykonuje się z drewna sosnowego. Są one rozwijane i kładzione na ramie łóżka. Stelaż taki jest twardy i nadaje się jedynie do tanich materacy bonellowych (sprężynowych). Zastosowanie takiego stelaża w materacach z pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej lub w materacach lateksowych spowodowałoby ich nieodwracalne odkształcenie.

Stelaże firmy Drewmill produkowane są w najwyższej jakości z klejonki bukowej. Są one bardzo sprężyste a przede wszystkim prawidłowo współpracują z materacami wszystkich rodzajów. Stelaże te doskonale sprawdzą się w łóżku podwójnym. Zapraszam do zapoznania się z modelami Classic, Duo Classic, Premium i Duo Premium https://www.drewmill.pl/

RODZAJE STELAŻY

Jest kilka rodzajów stelaży do łóżka, dzięki czemu każdy może wybrać coś dla siebie, a największy wybór można znaleźć pośród modeli firmy Drewmill. Przyjrzyjmy się jednak wszystkim ich rodzajom trochę bliżej:

klasyczne typu ruszt – to te, które spotyka się coraz rzadziej. W takiej konstrukcji wszystkie listewki są mocowane do drewnianej obudowy „na sztywno”, czyli w rezultacie powstaje coś w rodzaju rusztu. Ich zaletą jest na pewno dość niska cena. Często jednak zdarza się, że odległości pomiędzy listewkami są dość duże i dlatego na przykład nie powinno się ich stosować pod materace lateksowe, termoelastyczne czy piankowe. Poza tym brakuje im elastyczności, pozostają nieruchome, więc cały ciężar jest przejmowany przez materac, a to oczywiście przyspiesza jego zużywanie się.

klasyczne rolowane na taśmie – również zbudowane z listewek, które są jednak umocowane na taśmie. To także jest rodzaj stelaża sztywnego, a więc o listwach, które nie uginają się pod ciężarem. Dość tanie i łatwe w transporcie. Zaletą jest na pewno to, że można je zwinąć, co ułatwia przenoszenie.

stelaże elastyczne typu Classic i Premium – to najbardziej popularna grupa. Tego typu modele są udoskonaloną wersją klasycznej konstrukcji. Tutaj także występuje rama oraz listewki. Widać jednak istotną różnicę. Listwy są zamocowane do obudowy z użyciem kieszonek wykonanych najczęściej z elastycznego plastiku. Dzięki temu przy nacisku uginają się delikatnie. Dla zwiększonej wytrzymałości wykonuje się je klejąc drewno warstwowo. Bardzo często w środkowej części umieszcza się także regulację twardości, którą można dostosować do preferencji. Tego typu modele mają jedną wielką zaletę: przejmują ciężar ciała z materaca, który zostaje w ten sposób odciążony. To wydłuża jego żywotność. W tej grupie wybór jest największy, a zazwyczaj różnią się one ilością listewek. Im ich więcej tym cała konstrukcja bardziej wytrzymała. Dobrym przykładem są tutaj dwa flagowe modele firmy Drewmill: Premium to 28 listew, gdy tymczasem Duo Premium to już 56 listewek. W wersji Classic firma Drewmill oferuje 17 listewek a w wersji Duo Classic już 34 listewki. Po więcej informacji zapraszamy na stronę https://www.drewmill.pl/

modele regulowane ręcznie – te stanowią jeszcze udoskonaloną wersję typowych stelaży elastycznych. W tej grupie można znaleźć konstrukcje, które mają regulowanych zagłówek i takie, w których regulować można i zagłówek i podnóżek.

stelaże regulowane elektrycznie – jedna z najbardziej luksusowych grup. Ustawienie tego typu konstrukcji następuje elektrycznie, co jest bardzo wygodne. Dają także dużo więcej opcji wyboru położenia, niż modele regulowane ręcznie. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się na przykład w łóżkach osób chorych lub po prostu takich, które lubią wygodę. Duży plus to możliwość zamontowania ich w praktycznie każdym łóżku. Nie ma więc konieczności kupowania specjalistycznych konstrukcji, aby korzystać z zalet takiego modelu.

stelaże na pilota – najbardziej zaawansowane technologicznie konstrukcje, które nie wymagają wychodzenia z łóżka, jeśli chcemy zmienić ich pozycję. Idealne dla chorych osób, które mają ograniczoną możliwość poruszania się.

modele podnoszone do łóżek z pojemnikiem na pościel – to dość specyficzna grupa. Najczęściej zbudowane tak jak modele elastyczne, podnoszone na siłownikach gazowych w taki sposób, aby swobodnie można było się dostać do środka skrzyni. Bardzo praktyczne i wygodne w użytkowaniu.

Jak prawidłowo wybrać stelaż?

Do elastycznych stelaży pasują materace, które będą wspierać pozytywne cechy stelaża i dobrze się dostosują, aby użytkownik osiągnął właściwe korzyści ze współdziałania materaca i stelaża.

Materace sprężynowe są odpowiednie do stałych stelaży listwowych lub stelaży nieregulowanych z nieelastycznym rozłożeniem listew. Materace piankowe i lateksowe można położyć na stelaże elastyczne listwowe lub segmentowe. Zapraszamy na stronę firmy Drewmill po więcej szczegółów dotyczących stelaży pod adresem https://www.drewmill.pl/

Wyboru stelaża (regulowany lub stały) można dokonać w zależności od wymogów co do jego komfortu, ale także praktyczności. W przypadku łóżka ze schowkiem na pościel ważny będzie łatwy dostęp i kompatybilność z wybranym typem stelaża. Z perspektywy zdrowia i komfortu najlepszy jest wybór regulowanego elektrycznie stelaża, który oferuje łatwe, płynne sterowanie i najzdrowszą z możliwych pozycji snu.

Zdrowotne znaczenie stelaża

Elastyczne stelaże firmy Drewmill przynoszą różnym częściom ciała w różnych strefach łóżka niezbędną miękkość lub odwrotnie – twardość. Przy spaniu w pozycji na plecach i na boku kręgosłup pozostaje w naturalnej pozycji, materac i jego podkładka elastycznie kopiują kształt ciała, nie uciskają na stawy ani mięśnie i nie prowadzą śpiącego do wybudzania się i obracania z uczuciem sztywności mięśni.

Jak dbać o stelaż

Nie tylko materac, ale również stelaż do łóżka wymaga właściwej pielęgnacji, aby mógł właściwie spełniać swoją funkcję i wspierać zdrowy sen. Dla właściwego i długotrwałego działania stelaża firma Drewmill zaleca przestrzegać następujących zasad:

 • Stelaż powinien się znajdować w suchym środowisku
 • Pod łóżkiem i stelażem powinno zawsze przechodzić powietrze
 • Co najmniej dwa razy w roku należy przetrzeć drewniane oraz plastikowe części stelaża wilgotną szmatką
 • W przypadku regulowanych stelaży raz w roku natrzeć ruszające się części olejem

 
Stelaże firmy Drewmill wykonane są ze specjalnych, lekko wygiętych, drewnianych listewek połączonych ze sobą.

Stelaże wykonuje się z drewna:

– brzozowego-sosnowego- bukowego

Najtańsze stelaże do łóżek wykonuje się z drewna sosnowego. Są one rozwijane, kładzione na ramie łóżka. Stelaż taki jest twardy i nadaje się jedynie do tanich materacy bonellowych. Nie zaleca się do najlepszych konstrukcji materacy piankowych czy materacy lateksowych bo może odgniatać materac i powodować jego odkształcenie. Nieprawidłowe podłoże materaca to często utrata gwarancji, gdyż materac nie jest użytkowany zgodnie z zaleceniami. Firma Drewmill nie produkuje tego typu stelaży.

Bardzo dobre stelaże do łóżek pod materac wykonuje się z drewna bukowego. Listwy z drewna bukowego  są bardzo sprężyste, reagują na pracę materaca. Jeśli interesuje Cię materac z pianką termo-visco, memory, wysokoelastyczną czy lateksu, koniecznie zainwestuj w stelaż z bukowymi listwami. Stelaże te świetnie sprawdzą się w łóżku podwójnym. Firma Drewmill produkuje swoje stelaże tylko z listewek z drewna bukowego. Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę https://www.drewmill.pl/

Do wyboru przed Tobą :

Stelaże nieregulowane

Stelaż regulowany ręcznie

Stelaż regulowany elektrycznie

Stelaże nieregulowane zwijane  –  stelaż zwijany, zbudowany z listewek połączonych taśmą. Umieszcza się go na ramie łóżka, można go przykręcić na stałe metalowymi wkrętami do drewna.

Stelaż regulowany ręcznie – Stelaże regulowane instalujesz w ramie łóżka na stałe. Stelaż taki umożliwia Ci uniesienie nóg i siedzenie lub leżenie w wygodnej dla Ciebie pozycji. Regulacja odbywa się ręcznie. Unosisz część wezgłowia lub podnóżka na określoną wysokość. Blokada następuje w wyniku zapadki w uchwytach mocujących. Stelaże regulowane nie nadają się do materacy sprężystych, których nie można zginać. Najlepiej współpracują z materacami piankowymi i lateksowymi.

Stelaż regulowany elektrycznie

Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie stelaża regulowanego elektrycznie. Stelaże takie są najlepsze jakościowo, użyte w nich materiały są najwyższej jakości. Stelaż taki oferuję pełny luksus. Najczęściej posiada większą regulację stref niż stelaże regulowane ręcznie  tylko w dwóch płaszczyznach.

Decydując się na stelaż zwróć uwagę na:

Odstępy między listewkami oraz na ilość listewek

Bardzo ważna jest ilość listewek w Twoim stelażu. Im gęstsze rozmieszczenie tym lepiej


W zależności od ceny stelaża firma Drewmill stosuje od 17 do 56 listewek.

JAKI STELAŻ WYBRAĆ ?

Dochodzimy więc do pytania, które pojawia się najczęściej. Przed zakupem powinniśmy wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

pod jaki materac ? – to pytanie powinniśmy sobie zadać na początku. Nasz wybór powinien być podyktowany przede wszystkim takim kryterium. Klasyczne, sztywne stelaże nie są polecane pod nowsze modele materaców, a więc te zrobione z pianek, lateksu, czy pianki visco. Jest to spowodowane tym, że najczęściej mają one dość duży rozstaw między listewkami. Przy ciągłym obciążeniu od spodu materac będzie się deformował, a powinno się tego unikać, ponieważ wiele z takich modeli jest dwustronnych. Sztywne konstrukcje również nie przyjmują na siebie ciężaru, który w całości osiada na materacu. Generalna zasada mówi, iż pod wszystkie materace: lateksowe, kieszeniowe, smart latex, piankowe i termoelastyczne powinny leżeć na stelażach sprężynujących. Dodatkowo w modelach lateksowych, smart latex, termoelastycznych, oraz multipocket odległość między listewkami nie powinna być większa niż 4 centymetry. Firma Drewmill produkuje stelaże tylko wyłącznie na listewkach sprężynujących w dwóch rodzajach odstępów między listwami : 3 cm i 4 cm. Po więcej informacji zapraszamy na stronę producenta firmy Drewmill pod adresem https://www.drewmill.pl/

dla kogo ? – oprócz klasycznych modeli można także znaleźć modele mniejsze, do typowo dziecięcych i młodzieżowych łóżek.

Chorej osobie ułatwi funkcjonowanie jakaś konstrukcja regulowana. Jeśli lubicie czytać w łóżku, fajnie sprawdzi się model z regulowanym zagłówkiem. Jeśli często cierpicie z powodu opuchniętych nóg, czy nawet macie problemy z kręgosłupem, dobrze jest wykorzystać podnoszony podnóżek. Warto wziąć pod uwagę wszystkie te elementy.

Zakup dobrego materaca nie oznacza jeszcze, że zapewniliśmy sobie maksimum komfortu do spania. Aby dokończyć urządzanie swojej sypialni trzeba jeszcze zadbać o odpowiedni stelaż do materaca lub podstawę łóżka oraz ewentualne akcesoria, które odpowiednio dobrane znacząco wpłyną na nasze samopoczucie w trakcie snu. O tym, że warto dołożyć wszelkich starań, żeby porządnie się wysypiać niech przypomni nam fakt, iż w łóżku spędzamy jedną trzecią naszego czasu, a jakość snu wpływa dobitnie na naszą formę podczas dnia. Nie będzie zatem przesadą, jeśli wyposażeniu sypialni poświęcimy co najmniej tyle samo uwagi i środków, co meblom w salonie czy sprzętowi AGD w kuchni, a nawet zupełnie uzasadnionym będzie, gdy tej uwagi i środków poświecimy sypialni jeszcze więcej.

Wybór odpowiedniego producenta

To prawda, że obecnie na rynku oferta łóżek, stelaży do materacy i samych materacy wraz z akcesoriami jest bardzo bogata. Nie dość, że wielkie sieci meblowe poświęcają sypialniom całe działy, to jeszcze powstają specjalistyczne salony dedykowane tym właśnie pomieszczeniom i ich wyposażeniu. Taka różnorodność powinna nas jako klientów cieszyć, bo jest w czym wybierać, a ceny konkretnych modeli potrafią być bardzo konkurencyjne. Firma Drewmill wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów produkuje swoje stelaże jedynie z materiałów najwyższej jakości pochodzących  tylko i wyłącznie od polskich producentów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Drewmill pod adresem https://www.drewmill.pl/

Porównanie zalet materaców

W branży producentów materacy nikt nie pozwoli sobie na stagnację. Raz opracowane i zastosowane patenty nie mogą pozostać wieczne, bo postęp technologiczny i konkurencja po prostu na to nie pozwolą. Stąd w strukturze materacy tyle innowacyjnych pomysłów, a zaawansowane metody produkcji pozwalają na stosowanie coraz nowocześniejszych i funkcjonalnych materiałów. Warto dowiedzieć się czegoś więcej o nowinkach w tym zakresie, aby potem wiedzieć, czego szukać w salonie z sypialniami. I tak naszą uwagę powinniśmy zwrócić na następujące cechy materaców:

 1. Twardość – to czy wybierzemy twardy, czy miękki materac czasem nie zależy od naszych upodobań, lecz może być wynikiem porady lekarskiej. Zwłaszcza osobom z problemami z kręgosłupem zaleca się spanie na twardym.
 2. Komfort – wygodna pozycja podczas spania zapewnia odpoczynek mięśniom i stawom. Po dobrze przespanej nocy wstajemy wypoczęci.
 3. Oddychające materiały – to bardzo istotne, by kontakt z materacem był przyjemny i nie powodował pocenia się.
 4. Krawędzie – tylko materace o mocnych krawędziach pozwalają równie wygodnie na nich spać, co siedzieć. Dodatkowo zapewniają optymalną powierzchnię spania i można się na nich swobodnie wyciągnąć.
 5. Redukcja drgań – spanie z drugą osobą czasem nie jest łatwe, zwłaszcza wtedy, gdy ktoś obok nas śpi niespokojnie. Sprężyny kieszeniowe stosowane w materacach redukują drgania powodowane ruchem drugiej osoby śpiącej obok na materacu.

Oczywiście teoretycznie wszystkie te nowinki prezentują się zachęcająco. Nic jednak nie zastąpi sprawdzenia ich w praktyce. Dlatego warto odwiedzić salony sprzedające materace i spróbować się na nich położyć, aby doświadczyć osobiście wszystkich ich zalet.

Kupując materac, często zapominamy o tym, że materac i stelaż to w pewnym sensie naczynia połączone. Te oba elementy łóżka muszą do siebie pasować, by zapewnić optymalny komfort snu a także trwałość i żywotność poszczególnych elementów. Co stanie się, jeśli kupimy nieodpowiedni stelaż do naszego nowego materaca?

Stelaż pod materac – dlaczego jest taki ważny?

Utrata komfortu materaca

Najważniejszy problem, jaki pojawia się przy wyborze nieodpowiedniego stelaża do materaca to utrata spodziewanego komfortu. Nierzadko zdarzają się sytuacje, w których materac wypróbowany i wytestowany w sklepie, – w domu okazuje się znacznie twardszy i mniej dopasowuje się do ciała. Dlaczego? Bo umieszczono go na zupełnie innym stelażu, który nie jest przystosowany do danego typu materaca. W efekcie, kilkaset (lub kilka tysięcy) złotych wydanych na materac wydaje się wydatkiem wyrzuconym w błoto.

Zmniejszenie żywotności materaca bądź jego uszkodzenie

Drugim najpoważniejszym problemem jest po prostu zmniejszenie żywotności materaca. Nieodpowiedni stelaż pod materac może powodować powstanie nierówności na powierzchni materaca (pofałdowanie, obniżenia), wypaczenie sprężyn (np. w sytuacji zbyt szerokiego rozstawu listew). Najpoważniejszym błędem jest umieszczenie materaca piankowego na sztywnym stelażu.

Niewykorzystanie właściwości materaca

Wysokiej klasy, świetny materac (który również niemało kosztował), umieszczony na nieodpowiednim stelażu, to de facto utrata jego właściwości. W efekcie mimo tego, że będziemy posiadać rewelacyjny, ultra nowoczesny materac, nasz komfort snu nie będzie aż tak wysoki, jak mógłby być, gdybyśmy zastosowali odpowiedni, dopasowany do materaca stelaż. Ten błąd jest częsty u osób, które wymieniają sam materac, pozostawiając starą ramę łóżka i stelaż bądź kupując drogi materac, chcą zaoszczędzić poprzez zakup tańszego stelaża.

Brak odpowiedniej wentylacji materaca

Nowoczesne stelaże mają zapewnić nie tylko odpowiednie rozłożenie ciężaru ciała ale również dostęp powietrza do materaca. Odpowiednia wentylacja zapobiegnie rozwojowi pleśni, grzybów i bakterii. Nie zapominajmy, że śpiąc pocimy się, oddajemy ciepło, a w materacu gromadzi się nasz naskórek. Materac umieszczony na zbyt ciasno osadzonych deskach, jednej płycie czy bezpośrednio na podłodze, nie ma zapewnionej odpowiedniej wentylacji i może zacząć pleśnieć. O tym, jak bardzo jest to szkodliwe dla naszego zdrowia nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

Utrata gwarancji na materac

Standardowa gwarancja na materace (tak jak na każdy inny produkt) obejmuje 2 lata od daty zakupu. Producenci materacy proponują jednak z reguły dłuższe okresy gwarancyjne. Dla niektórych modeli udziela nawet 10 letniej gwarancji. Zawsze jednak, każdy producent podaje warunki gwarancji i jeśli materac nie będzie użytkowany zgodnie z opisem gwarancyjnym, to niestety ją utraci. Przykładem sytuacji utraty gwarancji przez źle dobrany stelaż może być np. zastosowanie stelaży sztywnych w materacach piankowych  bądź wykorzystanie materaca kieszeniowego przy stelażu zwijanym z szerokim (ponad 4 cm) rozstawem listew.

Sen odgrywa w naszym życiu bardzo ważną rolę. Ważne jest duże łóżko, wygodny materac, ale także stelaż. Jak dobrać stelaż do łóżka? Co nam zagwarantuje odpowiednio dobrany model? Doradzi Państwu Firma Drewmill.

Wybór stelaża jest bardzo ważny. Wbrew pozorom to nie na materacu spoczywa cała odpowiedzialność za nasz nocny wypoczynek. Nasze ciało wywiera nacisk na materac, który przechodzi także na stelaż, który MUSI odpowiednio reagować na ciężar i dopasować się do naturalnych kształtów ludzkiego ciała. Ważne jest, aby wybrać stelaż z twardego, ale giętkiego drewna np. bukowego. Stelaż odpowiedzialny jest także za właściwą pracę materaca, eliminację wilgoci i wentylację, dzięki czemu materac się nie odkształci.

Kiedyś popularnością cieszyły się stelaże z płyty drewnopochodnej lub metalowej siatki, jednak przestały one spełniać współczesne standardy. Dziś stawiamy na stelaże wykonane ze specjalnych, lekko wygiętych listewek bukowych. Wszystkie połączone są ze sobą, często za pomocą grubszej, drewnianej ramy, dzięki czemu łatwo zamontować stelaż na każdym łóżku.

Stelaże wykonywane są z różnych rodzajów drewna. Stelaże z buku doskonale reagują na pracę materaca, są sprężyste, pasują do materaca piankowego lub lateksowego. Modele z drewna sosnowego rozwija się i kładzie na ramie łóżka – są twarde, dlatego najlepiej pasują do materacy sprężynowych (bonellowych).

Jeśli lubisz w łóżku czytać książki w pozycji półleżącej, warto wybrać stelaż z możliwością regulacji wysokości. Podnieść możemy zagłówek lub część pod nogami, co usprawni krążenie krwi.

Pamiętajmy, że im więcej elastycznych listewek, tym stelaż lepiej reaguje na ciężar ciała. Najbardziej optymalna wysokość stelaża to około 5 cm.

FAQ

Jaki materac powinienem dokupić do stelaża w przypadku podwójnego łóżka – dwa węższe materace czy jeden duży ?

W podwójnym łóżku często można znaleźć dwa stelaże np. w łóżku o szerokości 180 cm zamontujemy dwa stelaże o szerokości 90 cm zamiast jednego stelaża o wymiarze 180 cm.

stelaż jeden czy dwa ? – to pytanie często zadają sobie osoby, które poszukują modelu do podwójnego łóżka. Jeśli zdecydujecie się na klasyczny model spokojnie można wybrać jeden podwójny stelaż. Natomiast w przypadku takich z regulowanymi elementami bardziej praktyczne jest zakupienie dwóch oddzielnych stelaży, choć oczywiście można zamówić także takie w wersji podwójnej. Trzeba pamiętać jednak o tym, że kiedy jedna osoba chce podnieść podgłówek, druga także będzie musiała mieć tę część materaca podniesioną. W przypadku zakupu stelaża pod skrzynię konieczne jest kupienie dwóch oddzielnych modeli.

Czy nie będę się „bujać” na elastycznym stelażu – tym z ruchomymi listwami ?

To pytanie czasami się pojawia – stelaże elastyczne są tak zbudowane, że nie odczuwamy ich uginania, ani w żaden sposób nie ma to wpływu na jakość snu. Za to doskonale wydłużają żywotność materaca, bo ciężar jest z niego przeniesiony na listwy.

https://www.drewmill.pl/

 1. Jak dobrać odpowiedni stelaż ?
 2. Na co zwrócić uwagę podczas kupowania stelaża ?
  1. Rodzaje stelaży
  1. Budowa,
  1. rodzaj listew
  1. grubość listewek i listew
  1. budowa krzyżowa czy wzdłużna,
  1. fazowanie,
  1. kieszonki pojedyncze czy podwójne
  1. miękkie czy twarde
  1. stelaże płaskie
  1. z listwa środkową czy bez niej
  1. rama pionowa czy pozioma
  1. wybrać stelaż podwójny czy może dwa pojedyncze obok siebie ?,
  1. Z regulacją czy bez ?
  1. Ile listewek ? jaki rozstaw?